Zala-völgyi Nyitott Porták hálózata
A Zala-völgyi Nyitott Porták egy olyan területi együttműködés, amelynek keretében 34 gazda, helyi termék előállító, illetve agroturisztikai szolgáltató nyújt egész éven át eseményeket, illetve élmény ajánlatokat. A porták által kínált programokat a hálózat közös honlapján, a www.nyitottportak.hu felületen érhetik el a potenciális vendégek. Az adott időpontban megvalósuló eseményekre akár 1 fő résztvevő is beregisztrálhat, az élmény ajánlatok viszont minimum létszámhoz kötöttek és előre egyeztetett időpontban kerülnek megszervezésre. A főként kistermelők által alkotott közösségnek rendkívül sokszínű a kínálata: termék kóstolók, bemutatók, gyümölcs szedés, tematikus túrák, gyerek programok, kulturális események stb.
A Nyitott Porta program a helyi vidékfejlesztő szervezet, a Zala Termálvölgye Egyesület közreműködésével jött létre Zala vármegye észak-keleti részén, Zalaszentgrót város térségében. Az elindulásnál a fő motiváció az volt, hogy létrejöjjön egy olyan helyi gazdaságfejlesztési modell, amely a helyi termék előállítók ismertségét, jövedelmezőségét javítja és kihasználja az együttműködésben rejlő lehetőségeket. A Zala-völgyi Nyitott Porta hálózat egy egyedi megoldás, amelynek indulását térségi kutatás, külföldi és hazai példák elemzése és több évnyi műhelymunka előzte meg. A folyamat során nagy jelentősége volt a szemléletformálásnak, az agroturizmussal kapcsolatos ismeretek gyakorlatias átadásának, valamint a potenciálisan résztvevő gazdák megszólításának, a gazdalátogatásoknak. A hálózatot szabályozó keretrendszert az alapító porták alakították ki szakértői (pl. Kislépték Szövetség) segítséggel. Ők fogalmazták meg, hogy a Zala-völgyben mit értünk a Nyitott Porta fogalom alatt; miként történik a tagi felvétel, milyen kötelezettségek és jogok vonatkoznak a hálózat tagjaira.
A hálózatba a feltételeknek megfelelő gazdaságok kerülhetnek be egy minősítési eljárást lezáró tagsági döntést követően. A minden évben kétszer meghirdetett minősítés során jelentkezési lapon szükséges kifejteni a kritériumoknak való megfelelést és a tevékenységekre vonatkozó terveket, továbbá helyszíni látogatásra is sor kerül. Elvárás például a gazda privát szférájától elkülönített vendégmosdó, illetve a porta jellegének megfelelő jogosan elvárható vendégfogadási körülmények biztosítása. A felkészüléshez tanácsadás, valamint a szükséges infrastrukturális és tárgyi feltételek megteremtéséhez LEADER pályázati támogatás is rendelkezésre állt az elmúlt években. A minősített tagok száma a 2018. évi induláskor 16 porta volt, amely szám mostanra 34 fölé emelkedett.
A nyitott porták élmény ajánlataikat folyamatosan, adott évben megszervezett eseményeiket kampányszerűen küldik be közös módszertan, sablon űrlapok útján a koordinátoroknak, akik feltöltik a közös honlapra. Az egyes adatlapok tartalmazzák a program részvételi díját, jelentkezési határidejét és módját is. A hálózat számára az egyik legnagyobb kihívás, hogy a tagok ajánlatait minél szélesebb körben ismertté tegye. Ennek érdekében a Nyitott Porták hálózat aktívan kommunikál a különböző közösségi média felületeken, rendszeresen jelentet meg szórólapokat, kiadványokat, hírlevelet üzemelt, és ha azt pályázati támogatás lehetővé teszi, fizetett reklámot is igénybe vesz.
A hálózatnál kulcsfontosságú a közösség, az egymás közötti bizalom erősítése. A tagok rendszeresen találkoznak egymással, ajánlják egymást vendégeiknek, gyakorta vásárolják egymás termékeit, szolgáltatásait, továbbá előfordulnak közös programcsomagok, egyedi együttműködések.
A hálózat ösztönzi a tagjait közösségi aktivitásuk növelésére és a kínálatuk minőségi javítására. Jelenleg készül az a minőségbiztosítási rendszer, amely segítségével a porták minden évben fel tudják majd mérni, hogy milyen szinten állnak a megalkotott szempontok alapján, melyek azok a pontok, ahol javításra, további fejlődésre van szükség.
A hálózat működésének 7. évében elmondható, hogy a Zala-völgyi Nyitott Porta Hálózat egy sikeres helyi gazdaságfejlesztési modellé vált egy amúgy hátrányos helyzetű belső periféria térségben. A hálózati tag gazdaságok ismertsége, jövedelmezősége, diverzifikáltsága növekedett, a térségben a turisztikai kínálat közismert tényezőjévé váltak a porták.
A társadalmi hasznosság is bizonyított. 2023-ban zárult az a nemzetközi kutatási projekt, amely a Nyitott Porták hálózatot, mint társadalmi innovációnak számító együttműködési modell első 5 évét vizsgálta SROI módszerrel (Social Return on Investment – a befektetés társadalmi megtérülése). A SROI eredményei azt mutatják, hogy a Zala-völgyi Nyitott Porta hálózatba történő beruházás 423%-os megtérülést jelent az egyének, a közösségek és a társadalom számára a jóléti hatások tekintetében számos érdekelt fél, köztük a gazdálkodók számára. Az ötéves haszonidőszak alatt minden befektetett euróra vetítve 4,23 euró volt a teljes megtérülés, azáltal, hogy az egészség, a jólét, valamint számos társadalmi és kapcsolati jóléti tényező javult a hálózatban való részvétel és az általa nyújtott lehetőségek eredményeként.
Készítette: Szabó Tibor munkaszervezet vezető, Zala Termálvölgye Egyesület
Készült: 2024. július 9.