Letölthető a kézikönyv
Elkészült a Balatoni Helyi Termék – Fejlesztő Műhely projekt tapasztalatait összegző kézikönyv.
A kézikönyv .pdf formátumban letölthető honlapunkról itt:
Bevezető szöveg a kiadványból:
„A Balatoni helyi termék – fejlesztő műhely című projekt keretében 4 Balaton környéki szervezet – Bakony és Balaton Keleti Kapuja Egyesület, Éltető Balaton-felvidékért Egyesület, Hévíz-Balaton Zalai Dombhátak Egyesület és a Zala Termálvölgye Egyesület – fogott össze a Balaton környéki helyi termékek és szolgáltatások népszerűsítése érdekében.
A Balaton az ország egyik legkedveltebb turisztikai desztinációja, ugyanakkor az ebből adódó lehetőségek még hatékonyabb kihasználást kívánnak. A projektben résztvevő együttműködő partnerek már évek óta elkötelezett hívei a helyi termékek ismertségének, elismertségének erősítéséhez, a helyi turisztikai kínálat népszerűsítéséhez és ezáltal a helyi gazdaságfejlesztéshez. A közös gazdasági érdekünk a helyi termékek és helyi szolgáltatások fogyasztásának ösztönzése.
A Bakony-Balaton Keleti Kapuja Egyesület létrehozta „Helyi termék – Helyi érték – Helyi gazdagodás” programját, amely a minőségi termékek és szolgáltatások fejlesztését, népszerűsítését célozza. Az Éltető Balaton-felvidékért Egyesület virtuális túraútvonalakat alakított ki és védjegyet vezetett be. Elindult a minőségi turisztikai kínálat fejlesztése, ezzel a természeti, épített értékek, a helyben előállított védjegyes termékek kínálatba illesztése.
A Zala Termálvölgye Egyesület Nyitott Porta programja egy minőségi vendégfogadási hálózatot és egységes arculatot épít ki a termelők, feldolgozók és vendéglátóhelyek együtt-működésében, melynek fontos célja az itt élő lakosok minőségi helyi termékekkel, szolgáltatásokkal való ellátása, a helyi értékek megőrzése, fejlesztése.
A Hévíz-Balaton-Zalai Dombhátak LEADER Egyesület térségi összefogásban bevásárló közösségi programot indított el. A környékbeli helyi termékeket közvetlenül a termelőtől lehet beszerezni szervezői segítséggel, célcsoportjuk a turisztikai szolgáltatók is.
Ugyanakkor úgy gondoljuk, hogy az eddig külön-külön elért eredmények már kevesek ahhoz, hogy a jövőben nagyobb fokú fejlődés és fejlesztés valósuljon meg ezeken a területen.
Jelen projekt megvalósításával célunk az volt, hogy erősségeinket összeadva olyan eredmények szülessenek a 4 akciócsoport egész területén, amelyeket egyenként nem tudnánk véghez vinni. Az ilyen jellegű összefogásnak szellemi értéknövelő hatása is van, erős közösségi erőt ad, valamint jelentős gazdasági és társadalmi értékkel bír.
Közös gazdasági érdekünk továbbá az új felvevőpiacok elérése, gazdasági változásokra történő felkészülés, információs és kommunikációs technológiák alkalmazásának és elterjedésének ösztönzése. Közös eredmények közé tartozik továbbá a helyi kapacitások kiépítése, partnerségek létrejötte, innováció elősegítése, helyi irányítás javítása, több érték vidéken tartása minőségi programokon keresztül, dinamikus vállalkozói szellem előmozdítása.
A projekt során közösen elért tapasztalatokat, valamint hasznos információkat jelen kiadvány keretében tesszük közkinccsé.„
A kézikönyv a VP6-19.3.1-17 kódszámú „A LEADER – Helyi Akciócsoportok együttműködési tevékenységeinek előkészítése és megvalósítása” című felhívás keretében beadott ,,Balatoni helyi termék – fejlesztő műhely” című pályázat keretében valósult meg.
Közzétette: Zala Termálvölgye Egyesület
Közzététel időpontja: 2021. július 28.